Wtorek, 19 wrzesień 2017 r.
Januarego, Konstancji, Leopolda
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Był człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem.

Karol Wojtyła, Stanisław
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
sierpień
2013-08-14
Radom: Byli więźniowie obozów koncentracyjnych oraz młodzież uczcili św. Maksymiliana Kolbe

Z okazji 72. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe w Kościele Garnizonowym w Radomiu odbyła się uroczysta Msza św.

Do Kaplicy Św. Maksymiliana znajdującej się w dolnej części kościoła  przybyli b. więźniowie obozów koncentracyjnych, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych, który sprawuje patronat nad środowiskiem, mieszkańcy Radomia. Liturgii przewodniczył proboszcz Parafii Wojskowej Świętego Stanisława Biskupa w Radomiu ks. mjr Krzysztof Smoleń. Homilię wygłosił ks. płk w st. spocz. Henryk Burzyński przypominając życie i heroiczną śmierć O. Maksymiliana, który ofiarował swe życie za drugiego człowieka - w obozie koncentracyjnym Auschwitz dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia. O. Maksymilian doskonale znał wartość, jakie dobro i bogactwo kryje się w rodzinie, dlatego oddał swe życie za ojca rodziny. Ks. Burzyński przypomniał ostatni list O. Kolbe do swojej mamy, w którym pisał z obozu koncentracyjnego, z miejsca zwanego piekłem na ziemi, że Bóg jest na każdym miejscu i z wielką miłością pamięta o wszystkich.

Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dobity zastrzykiem trucizny. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.

17 października 1971 r. na prośbę Episkopatu polskiego wraz z episkopatem niemieckim   papież Paweł VI beatyfikował o. Maksymiliana w obecności wielu dziesiątków tysięcy wiernych z całego świata, kanonizacji dokonał 10 października 1982 r. Jan Paweł II. Podczas swej II pielgrzymki do Ojczyzny nawiedził Niepokalanów 18 czerwca 1983 r., w dniu tym poświęcił obecny na uroczystości sztandar radomskiego środowiska b. więźniów politycznych niemieckich obozów koncentracyjnych.

Bożena Błaszczyk-Ziętek
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 15/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;